kovászos uborka
Kép forrása: Flickr

A kovászos uborka az egyik legkedveltebb nyári savanyúság hazánkban. Nemcsak ízletes és frissítő, hanem rendkívül egészséges is, számos jótékony hatással a szervezetünkre. Remek választás a forró nyári napokon, amikor valami könnyed, frissítő, de leginkább hideg köretre vágyunk.

A kovászos uborka a nyár elmaradhatatlan savanyúsága, amelyet egy szezonban legalább háromszor négyszer érdemes elkészíteni. Nemcsak frissítő ízével, hanem egészségre gyakorolt jótékony hatásaival is hódít. Az egészséges, ropogós, savanykás uborka szinte bármilyen étkezésnek kísérője lehet.

Egészség, dunsztos üvegben

A kovászos uborka gazdag probiotikumokban, amelyek jótékony hatással vannak a bélflórára. A fermentáció során a tejsavbaktériumok szaporodnak el, ezek segítenek az emésztésben és erősítik az immunrendszert. Az uborka alacsony kalóriatartalmú, magas víztartalmú zöldség, amely hidratálja a testet és segít a hőség leküzdésében. A benne található vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulnak a szervezet egészségéhez.

Lássuk a tökéletes kovászos uborka receptet!

Hozzávalók:

  • 2 kg közepes méretű uborka
  • 1 nagy csokor friss kapor
  • 5-6 gerezd fokhagyma
  • 1 evőkanál só (nem jódozott)
  • 1 szelet kenyér (lehetőleg kovászos)
  • 2-3 liter víz

Elkészítés:

Az uborkákat alaposan megmossuk, majd mindkét végét levágjuk. Hosszában bevágjuk őket, hogy a sós víz jól átjárhassa őket.
Egy nagy üveg vagy cserépedény aljára helyezünk néhány kaporágat és pár gerezd fokhagymát. Ezután rétegezve beletesszük az uborkákat, közéjük pedig elhelyezzük a maradék kaprot és fokhagymát.

A vizet felforraljuk, majd feloldjuk benne a sót. Hagyjuk kihűlni, majd ráöntjük az uborkákra úgy, hogy teljesen ellepje őket.

Az uborka tetejére helyezünk egy szelet kenyeret, ez segíti a fermentációt.

Az edényt lefedjük (nem légmentesen), és napos helyre tesszük 3-4 napra. A fermentációs idő a hőmérséklettől függ, melegben gyorsabban, hűvösebb időben lassabban erjed. Ne tegyük tűző napra, mert könnyen megbuggyanhat! A meleg, félárnyékos hely a garancia a ropogósságra.
Amikor az uborkák megértek, a kenyeret eltávolítjuk, a levet átszűrjük, majd hűtőbe tesszük. Így a zöldségek tovább frissen maradnak, és a fermentáció megáll.

A kovászos uborka kiválóan passzol számos ételhez. Tálalhatjuk pörköltek, sült húsok, grillezett ételek és szendvicsek mellé. Remek kiegészítője lehet egy könnyű nyári salátának vagy hidegtálnak is. Az uborka ropogós, savanykás íze tökéletesen kiegészíti a nehezebb ételeket, frissítő hatása pedig különösen üdítő a forró nyári napokon.

Rendszeres fogyasztása több pozitív hatással is bír a szervezetünkre. A benne található probiotikumok javítják a bélflórát, segítik az emésztést és erősítik az immunrendszert. A fermentált ételek fogyasztása összefüggésbe hozható a jobb mentális egészséggel is, mivel a bélflóra állapota befolyásolja a közérzetünket és a hangulatunkat.