szőlő receptek
Kép forrása: Pixabay

Bár sok szőlőfajtát már nyár végén leszedtek, valójában az ősz eleje az igazi szüret időszaka Magyarországon. A szőlőszedés valójában nemcsak egy mezőgazdasági munka, hanem régi, szép múltra visszatekintő hagyomány is, amely beágyazódott a magyar kulturális örökségbe. Hazánkban, sokaknak van apró, akár csak 10-20 sorból álló szőlőse. Metszőollóval, kézzel, családban, baráti társaságban szedik a szőlőt.  Az ilyen események valódi közösségi eseményként is működnek.

Szüret és gasztronómia

A szüretek során nemcsak a szőlő és bor kap központi szerepet, hanem az ételek is. A nehéz munka közben és után a munkásoknak szüksége van tartalmas, laktató ételekre, amelyek energiát adnak a nap folytatásához. Hazánkban ilyenkor hagyományosan olyan ételeket készítenek, amelyek egyszerre táplálóak és kicsit ünnepélyesek is.

A szüreti mulatságokon gyakran kínálnak frissen sütött kenyeret, pogácsát, különböző sülteket, pörkölteket, valamint a magyar gasztronómia egyik legnagyobb büszkeségét, a gulyást. A sütemények sem hiányozhatnak az asztalról: rétesek, kalácsok és más édességek zárják az ünnepi lakomát.

Egy tipikus szüreti menü

A hagyományos magyar szüreti menü tartalmas, laktató ételekből áll, amelyek illenek az őszi időjáráshoz és a kemény munkához. Milyen egy tipikus szüreti menü?

Előétel: friss tepertős pogácsa

A tepertős pogácsa a magyar konyha egyik klasszikusa, amely a szüretelők kedvelt harapnivalója. Könnyű elkészíteni, és nagyon laktató.

Főétel: gulyásleves vagy marhapörkölt galuskával

A gulyásleves a magyar szüreti menük egyik alapétele. Tartalmas, ízletes, és jól illik az őszi napokhoz. A marhahúsból, krumpliból és zöldségekből készült leves elég erőt ad ahhoz, hogy a szüretelők folytassák a munkát.

A marhapörkölt galuskával pedig egy igazi ünnepi étel, amely a magyar konyha egyik legnépszerűbb fogása. A pörköltet bográcsban készítik el a szüret helyszínén, ahol a szabad tűzön főzve különleges, füstös ízt kap. Csak rajtunk múlik, melyiket választjuk!

Desszert: almás rétes

A rétes elmaradhatatlan desszert a magyar ünnepekről. Az almás változat elég népszerű az őszi időszakban, amikor az alma is szezonális gyümölcs.

Gulyásleves recept

A gulyásleves egyszerűen elkészíthető, akár szüretelés közben a helyszínen is, ilyenkor mindent egy bográcsban kell főzni. Az alábbi recept alapján könnyen elkészíthető a szüretelők egyik kedvenc étele.

Hozzávalók (6 személyre):

  • 800 g marhalábszár
  • 2 nagy fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 3 sárgarépa
  • 2 fehérrépa
  • 1 kg krumpli
  • 1 zöldpaprika
  • 1 paradicsom
  • 2 evőkanál őrölt pirospaprika
  • 1 teáskanál köménymag
  • 1 babérlevél
  • Só, bors ízlés szerint
  • 1-2 evőkanál zsír vagy olaj

Elkészítés:

  1. A marhahúst kockákra vágjuk, a hagymát és fokhagymát apróra szeleteljük.
  2. Egy nagy lábosban felhevítjük a zsírt vagy olajat, majd a hagymát üvegesre pároljuk rajta.
  3. Hozzáadjuk a fokhagymát és a köménymagot, majd pár percig együtt pirítjuk.
  4. Levesszük a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával, jól elkeverjük, majd rögtön hozzáadjuk a marhahúst.
  5. A húst minden oldalról megpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a babérlevelet, a felaprított paradicsomot és zöldpaprikát.
  6. Közepes lángon, fedő alatt főzzük a húst, amíg félig megpuhul (kb. 1-1,5 óra).
  7. Ezután hozzáadjuk a karikákra vágott sárgarépát és fehérrépát, és tovább főzzük.
  8. Amikor a zöldségek is megpuhultak, hozzáadjuk a kockára vágott krumplit, majd még 20-25 percig főzzük, amíg minden megpuhul.

A gulyásleves forrón tálalva az egyik legjobb fogás, amit egy hosszú vagy éppen rövid szüretelés után kínálhatunk!