Sült pulyka recept
Kép forrása: Pixabay

A karácsony nemcsak a szeretet ünnepe. Valljuk be: bőséges adag ételekről, a különböző receptekről is szól. Magyarországon a karácsonyi asztal mindig bővelkedik tradicionális fogásokban, amik a magyar kultúrán, de leginkább a családi szokásokon alapszanak. Az ételek mellett az elkészítés és a közös étkezés is legalább ennyire fontos, hiszen ez az időszak nemcsak az evésről szól, hanem szerencsés esetben az együtt töltött pillanatokról is szól. Mi most egy különleges, saját, kedvenc recepttel készültünk.

A hagyományos karácsonyi asztal

A magyar karácsonyi asztalról jellemzően nem hiányozhat a halászlé, a töltött káposzta és a mákos vagy diós bejgli. Ezek az ételek generációk óta meghatározó részét képezik az ünnepi menünek. A halászlé nemcsak szakrális okok, hanem a folyókhoz kötődő hagyományok miatt népszerű, töltött káposzta pedig a paraszti konyha bőséges, tápláló ételeinek ünnepi változata.

Ne feledkezzünk meg a desszertekről! A bejgli mellett népszerű a mézeskalács és a zserbó is. Ezek az édességek nemcsak finomak, az ünnepi hangulatot is teremtenek, hiszen a mézeskalács készítése és díszítése közös, karácsonyi bemelegítő program lehet!

Mikor mit eszünk?

December 24-én, Szenteste, a vacsora általában böjti jellegű, hagyományosan halételekből és könnyebb fogásokból áll. A vacsora kezdetét sokaknál imádság vagy karácsonyi ének előzi meg. Az asztalt különleges terítővel terítik meg, sok családban szokás, hogy a maradék ételt az éjféli mise után is az asztalon hagyják, ezzel tisztelegve az elhunyt családtagok előtt. Van, aki almát szeletel, amelyet a családtagok közösen fogyasztanak el, hogy egészséget és egységet biztosítsanak az új évre.

Az utóbbi években a karácsonyi menü egyre változatosabbá válik Magyarországon. A hagyományos ételek mellett egyre többen próbálnak ki nemzetközi recepteket, például lazacot, rákot, vagy egzotikus desszerteket. Az ünnep tehát nemcsak a tradíciók, hanem akár az újdonságok iránti nyitottság jegyében is telhet. De azzal sincs baj, ha valaki marad a jól megszokott, családi recepteknél.

Gesztenyés töltött pulya recept

Hozzávalók:

  • 1 db közepes méretű pulykamell vagy egy egész pulyka
  • 250 g főtt gesztenyepüré (cukrozatlan)
  • 150 g apróra vágott csiperkegomba
  • 1 db közepes vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 evőkanál olívaolaj vagy vaj
  • 1 szelet szikkadt kenyér vagy 50 g zsemlemorzsa
  • 1 db tojás
  • 1 csokor petrezselyem (finomra aprítva)
  • 1 teáskanál kakukkfű
  • 1 teáskanál rozmaring
  • Só és frissen őrölt bors ízlés szerint
  • 150 ml húsleves alaplé
  • 50 ml fehérbor (elhagyható)

Elkészítés:

A gesztenyét főzzük meg, ha frisset használsz, majd törd össze püré állagúra. A gombát és a vöröshagymát vágjuk apróra, a fokhagymát zúzzuk össze. Hevítsük fel az olívaolajat vagy a vajat egy serpenyőben, és dinszteljük meg a hagymát. Adjuk hozzá a fokhagymát és a gombát, pároljuk 7 percig, amíg a gomba megpuhul és a leve elpárolog. Hagyjuk hűlni pár percig.

Hozzávalók összekeverése:

Egy nagy tálban keverjük össze a gesztenyepürét, a párolt gombás keveréket, a morzsát vagy szikkadt kenyeret, a tojást, és az aprított petrezselymet. Ízesítsük kakukkfűvel, rozmaringgal, sóval és borssal. Ha a keverék túl száraz, adj hozzá egy kevés húsleves alaplevet.

Pulyka megtöltése:

Ha egész pulykát használunk, töltsük meg a hasüregét a keverékkel, majd kötözzük össze a lábakat, hogy a töltelék bent maradjon. Ha csak pulykamellre van szükségünk vágj bele egy nagyobb „zsebet”, és töltsük meg a keverékkel.

Sütés:

Helyezzük a töltött pulykát egy tepsibe. Locsoljuk meg fehérborral (ha használsz), és öntsük köré az alaplevet. Fedjük le alufóliával, és süssük 180°C-ra előmelegített sütőben 1,5-2 órán keresztül (a pulyka méretétől függően). Az utolsó 30 percben vegyük le a fóliát, hogy a hús szépen megpiruljon. 

Jó étvágyat kívánunk!