Télapó arc sütemény
 

A Mikulás az év egyik legizgalmasabb napja a gyerekek számára, ők ilyenkor izgatottan várják, hogy a csizmácskájukban reggel apró meglepetéseket találjanak. Ez a nap azonban nemcsak a csokoládék, cukorkák, a mandarin, vagy éppen a virgács ünnepe. Remek alkalom arra, hogy a családok közösen alkossanak valami finomságot. A sütés ilyenkor nemcsak gasztronómiai élmény, hanem egyfajta hagyomány is lehet a család számára. Mutatunk egy kiváló, egyszerű receptet!

Sokan tudják, hogy Mikulás-nap Szent Miklós püspök legendájára vezethető vissza, akit az ajándékozás és a segítőkészség szimbólumaként ismerünk. Az édességek, mint ajándékok a 19. századtól váltak népszerűvé, amikor az ipari forradalom lehetővé tette a cukrászati termékek szélesebb körű elterjedését. Európa különböző országaiban más és más finomságok kapcsolódnak ehhez a naphoz: míg Németországban a mézeskalács és a marcipán a főszereplő, addig Hollandiában a „pepernoten” (fűszeres aprósütemény) az egyik legkedveltebb édesség.

Magyarországon a klasszikus Mikulás-csomagokban a csokoládé, mogyoró és mandarin mellett egyre gyakrabban találunk kézzel készített süteményeket is. Ez a trend nemcsak a házi készítésű finomságok iránti nosztalgiából fakad, hanem abból is, hogy a sütés az ünnepvárás egyik legkedvesebb közös programja lehet.

A sütikészítés nemcsak az ízlelőbimbók kényeztetéséről szól, hanem a gyerekekkel töltött minőségi időről. Az elkészült édességek pedig nemcsak a családi asztalra kerülhetnek, hanem ajándékként is megállják a helyüket: egy szép celofánba csomagolt házi sütemény szívet melengető meglepetés lehet barátoknak, nagyszülőknek.

Télapó arc sütemény

Ez a vidám, a Télapó arcát formázó sütemény gyorsan elkészíthető, és garantáltan elbűvöli a gyerekeket. A kekszalap egyszerűen elkészíthető, a díszítést pedig akár a gyerekek is megcsinálhatják. Jó mulatást hozzá!

Hozzávalók (kb. 20 darabhoz):

Keksz alaphoz:

  • 200 g búzaliszt
  • 100 g vaj (hideg, kockára vágva)
  • 80 g porcukor
  • 1 tojássárgája
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • 1-2 evőkanál tej (ha szükséges)

Díszítéshez:

  • 100 g fehér csokoládé (olvasztva)
  • Piros ételfesték vagy piros cukormáz
  • Kókuszreszelék (a szakállhoz)
  • Csokoládécseppek vagy csokigolyók (a szemekhez)
  • Ehető cukorgyöngyök (az orrhoz)

Keksz alap elkészítése:

  1. A lisztet és a porcukrot keverd össze egy nagy tálban.
  2. Add hozzá a hideg vajat, majd kézzel vagy robotgéppel morzsás állagúra dolgozd össze.
  3. Add hozzá a tojássárgáját és a vaníliát, majd gyúrd sima tésztává. Ha túl száraz, adj hozzá 1-2 evőkanál tejet.
  4. A tésztát csomagold fóliába, és tedd a hűtőbe legalább 30 percre.

Sütés:

  1. Melegítsd elő a sütőt 180 °C-ra.
  2. A lehűlt tésztát lisztezett felületen nyújtsd ki kb. 4-5 mm vastagságúra, és szúrj ki belőle kör alakú formákat (egy pohár pereme is megteszi).
  3. Tedd a kekszeket sütőpapírral bélelt tepsire, és süsd őket 10-12 percig, amíg világos aranyszínűek lesznek. Hagyd kihűlni.

Díszítés:

  1. Olvaszd meg a fehér csokoládét gőz felett vagy mikróban alacsony hőfokon. A kihűlt kekszek tetejét részben mártsd a fehér csokoládéba, hogy szakáll formát kapjanak.
  2. Szórd meg a csokoládés részt kókuszreszelékkel, hogy a szakáll havas hatású legyen. Piros cukormázzal vagy piros ételfestékkel megfestett cukormázzal rajzold meg a Télapó sapkáját a kekszek tetején.
  3. A sapka aljára pöttyözz fehér csokoládét, majd szórd meg kókuszreszelékkel, hogy élethű bojtot kapj. Csokoládécseppekkel készítsd el a szemeket, és egy piros cukorgyönggyel az orrot.
  4. A kekszalapot más formára is alakíthatod, például hóembert vagy rénszarvast is készíthetsz.
  5. A kész süteményeket ajándékba is adhatod: csomagold őket celofánba egy szép szalaggal! 

Jó étvágyat hozzá!